Go Back   Old Project Avalon Forum (ARCHIVE) > Project Avalon Forum > Global Ground Crew Networking > Europe > ROMANIA

Notices

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 10-06-2008, 08:34 PM   #1
jorjel
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 25
Default Colaps financiar

Urmeaza colaps financiar mondial? Cat de afectata e Romania de criza?
jorjel is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2008, 08:35 AM   #2
dac
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Romania
Posts: 28
Default Re: Colaps financiar

se aude ca azi ue americanii sunt in sedinta pentru a gasi planul miraculos de salvare acum sa vedem ce se va hotari mai pe seara sau maine plus un asteroid mic inofensiv azi asa de 7
dac is offline   Reply With Quote
Old 10-07-2008, 03:34 PM   #3
need2trip
Avalon Senior Member
 
need2trip's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arad
Posts: 50
Default Re: Colaps financiar

am citi azi ca opel si bmw si-au sistat productia, bmw doar partial; aceasta va afecta in lant pe verticala toti producatorii de subansamble din industria auto; recesiunea se propaga tot mai mult si in europa, mai ales in germania, locomotiva UE;
nu stiu ce sa zic despre efectul asupra romaniei ref la criza, dar daca stam sa ne gandim , incepand cu sitemul bancar local, detinut in cvasitotalitate de banci straine, de marile companii multinationale care opereaza pe teritoriul Ro, si care sunt din Vest, de faptul ca aproape toata economia romaneasca deja este detinuta de concernuri straine, de faptul ca BNR a liberalizat contul de capital de ani buni, deci capitalurile circula libere, Ro e deja parte a sistemului economic mondial globalizat, tinanad deci cont de toate astea, si de faptul ca la nivel mondial Ro e doar un "purice", eu zic ca atunci cand se va produce colpasul, economia Romaniei se va asfixia subit.
need2trip is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 02:40 AM   #4
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

Si daca totusi acest scenariu e aplicat pana ce ies de la putere acesti "neo-cons" care au tras lumea dupa ei inspre neant?
Poate altii din aceasta elita vor sa-i indeparteze si asta e calea.
Daca din ianuarie 2009 isi revin lucrurile la normal ar fi ceva fantastic. Nu?!
Hai sa fim si putin optimisti.
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 05:31 AM   #5
jorjel
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 25
Default Re: Colaps financiar

Quote:
Originally Posted by Sisif View Post
Si daca totusi acest scenariu e aplicat pana ce ies de la putere acesti "neo-cons" care au tras lumea dupa ei inspre neant?
Poate altii din aceasta elita vor sa-i indeparteze si asta e calea.
Daca din ianuarie 2009 isi revin lucrurile la normal ar fi ceva fantastic. Nu?!
Hai sa fim si putin optimisti.
sisif, si eu m-am gandit ca aceasta criza e artificiala, insa deja tot mai multi mai producatori incep sa aiba probleme , sa sisteze productiile. Pana a fost o problema a bancilor si a pietelor bursiere, mi-am zis ca acolo va ramane aceasta criza. Dar cand e lovit sectorul de productie (i.e., BMW, Opel), inseamna ca lucrurile sunt mai grave decat am banuit. Ce bine ar fi ca din ianuarie sa re-intre totul in normal. Da, hai sa fim si optimisti!

Jorj
jorjel is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 08:49 AM   #6
dac
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Romania
Posts: 28
Default Re: Colaps financiar

dar criza si sper poate colapsul financiar mondial poate fi ceva pozitiv nu? cad unii bancheri poate in viitor vom scapa de bani
dac is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 01:13 PM   #7
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

Quote:
Originally Posted by dac View Post
dar criza si sper poate colapsul financiar mondial poate fi ceva pozitiv nu? cad unii bancheri poate in viitor vom scapa de bani
Da, nu e exclus. Poate se va re inventa trocul.

Jorjel, din cate am inteles productia pe la Opel si BMW e sistata provioriu.
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 03:35 PM   #8
need2trip
Avalon Senior Member
 
need2trip's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arad
Posts: 50
Default Re: Colaps financiar

nenaturalul a atins paroxismul: deci vii tu, GUVERN, si nationalizezi bancile cu pierderi SAU injectezi lichiditate in banci (prin bancile nationale centrale) pt a le salva, adica tradus: Noi, cetatenii, vom plati prin taxe si impozite marite (caci de aici va lua guvernul lichiditatile, deoarece nu are de unde sa acopere deficitul creat prin acasta masura) pt a mentine in viata bancile, aceste institutii care tin in scalvie o societatea intreaga prin politica creditului si a dobanzii; sau , cu alte cuvinte, ne punem singuri poveri mai multe pe umeri, ne-o facem cu mana noastra; e un cerc vicios: o pacalaeala ordinara, simpla, dar pe care cei multi nu o inteleg, pt ca nu sta nimeni sa le-o explice.
Parerea mea e ca ar fi un lucru foarte bun ca sa cada cat mai multe banci, daca s-ar putea- toate. (btw, lucrez intr-o banca )
need2trip is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 04:36 PM   #9
need2trip
Avalon Senior Member
 
need2trip's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arad
Posts: 50
Default Re: Colaps financiar

iata in sfarsit si scopul pt care a fost creata aceasta criza: realizarea unui guvern unic economic mondial; cititi articolul: http://www.prisonplanet.com/bankers-...y-created.html

din nou, vechea dar eficienta smecherie PROBLEM- REACTION - SOLUTION , f bine expusa publicului de catre David Icke.
need2trip is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2008, 05:12 PM   #10
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

Am inteles ca ieri leul a cazut in fata euroului; azi la bursa valoarea SIF-urilor a scazut cu peste 15%. Deci, probabil, vor dispare in curand (poate ca ar fi bine).
Deci da panica intre romani. Probabil asta e un alt scenariu: romanul da fuga sa scoata banii urmat de o devalorizare puternica de o sa ajungem ca la nemti cand se duceau cu roaba plina de bani sa ia o paine. Si probabil va urma acel blocaj al lichiditatilor de care ne e tuturor frica. Sa speram ca nu va fi asa. Eu unul nu as scoate nimic din banca. Cred ca daca ar face lumea acest gest disperat le va da satisfactie celor care asteapta sa se intample asta.
Eu unul as dizolva bursa si conceptul de bursa pentru ca nu produce nimic; nu e decat pura specula. Nu inteleg cum de s-a ajuns ca economia unei tari sa fie "ghidata" de niste speculanti care, evident, nu fac ceva dupa care beneficiaza toata lumea. Bursa este un exemplu viu al unei societati corupte.
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2008, 01:16 AM   #11
need2trip
Avalon Senior Member
 
need2trip's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arad
Posts: 50
Default Re: Colaps financiar

vad ca nu trece zi in care sa nu se atinga vreun minim pe vreo bursa...sau ca sa il parafrazez pe Eminescu..."vine, vine, vine, calca totul in picioare" ...hmmm...se cam alege praful; eu vad jumatatea plina a paharului, mai da de pamant cu speculantii.
need2trip is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2008, 03:28 PM   #12
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

O alta chestiune ce mi se pare suspecta este acest plafon de 50.000 de euro garantat de bancile romane. Mi se pare ca este o momeala ca sa ii faca pe romani sa isi tina banii in banci ca ulterior sa ramana fara. Pare ca ma contrazic acum, nu?!
Am vazut ca FMI (dragul de el) spune ca are bani pregatiti pentru orice tara care le solicita "ajutorul". Spunea cineva de la FMI, probabil seful, ca "solutia trebuie sa fie globala". Vai ce tupeu ordinar au....
Oricum e interesant ca FMI are bani; oare de ce Islanda nu le-a cerut ajutorul apeland la Rusia pentru imprumut. Oare de ce SUA, cea mare si tare (sic! ), nu le cere ajutorul?
De ce zic unii ca Europa trebuie sa cada prima?
Imi place de Berlusconi: "bursele trebuie inchise!"
Sunt de acord cu Angela Merkel: "fiecare tara trebuie sa isi rezolve problema financiara cum considera ea". Mi se pare ca o solutie suverana e mai buna decat o solutie globala.
Voi ce credeti?

Last edited by Sisif; 10-12-2008 at 03:33 PM.
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-14-2008, 10:58 PM   #13
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

Alta pleaşcă, dragii mei, 9 din cele mai mari banci americane vor fi infuzate cu 250 de miliarde de para. Si, cica, vor fi partial nationalizate
Prevad ca in curand vom avea cele 5 mari banci de care vorbeam nu demult.

Prea stimatul Gordon Brown, PM al Angliei spunea, foarte convins dealtfel, ca cel mai bine e sa fie gasita o solutie globala pentru ca nu cumva sa mai fie un caz de criza de acest fel in alta parte a lumii.

Freaking PATHETIC!!!!!!!!!!!!!

Asta e de-a dreptul tampit!!! Globalizao-as pe ma-sa!

As vrea sa il salut din suflet pe Evo Morales, Presedintele Boliviei, primul sef de stat nativ, indigen pentru ca are un curaj fantastic sa se ridice in fata imperialismului american. Din pacate nu pot...
Poate in acea parte de lume se va sparge buba!
Sa fie asa! Si cat mai repede!
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-15-2008, 05:21 PM   #14
need2trip
Avalon Senior Member
 
need2trip's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arad
Posts: 50
Default Re: Colaps financiar

apropos de ajutorul cerut FMI si cat de "bine" iti face; citeam o stire azi, ca Ungaria, in ciuda sustinerii FMI, a inregistrat azi o prabusire a bursei de vreo 12% , iar Forintul s-a devalorizat doar azi cu vreo 7%; intreaga stire aici: http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_o...rizeaza-7.htm; cand isi baga FMI coada si te "sustine" monetar, te-ai curatat; asta imi aduce aminte de colapsul Argentinei de acum cativa ani, ca rezultat al punerii in practica a reformelor cerute de FMI in domeniul monetar.
need2trip is offline   Reply With Quote
Old 10-16-2008, 09:09 AM   #15
dac
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Location: Romania
Posts: 28
Default Re: Colaps financiar

,,cand isi baga FMI coada si te "sustine" monetar, te-ai curatat'' pentru asta au fost infiintati
dac is offline   Reply With Quote
Old 10-17-2008, 12:05 AM   #16
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

Exact! Sau bingo!
FMI (sau IMF) si Banca Mondiala (sau World Bank) nu sunt de cat niste camatari institutionalizati si adusi deasupra legii la nivel planetar.
Va recomand cu caldura sa cititi "Confesiunile unui asasin economic" scrisa de John Perkins. Nu este fictiune; el insusi este un fost asasin economic. Aceasta carte pune cap la cap multe lucruri, istoric vorbind si da o impresie clara asupra lucuruilor care s-au petrecut in Romania si mai ales lucururi ce se intampla in prezent. O gasiti si pe www.scribid.com, in romaneste.
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-17-2008, 12:13 AM   #17
Sisif
Avalon Senior Member
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 35
Default Re: Colaps financiar

In legatura cu marea agitatie (artificiala) de kko vreau sa va aduc la cunostinta ca Republica Cehia le-a dat cu flit pseudo-comunitatii europene si le-a zis ca ei nu au nevoie de nici un ajutor financiar pentru ca la ei nu e nici un fel de criza si nici nu se intrevede vreuna.

Asta da! Sunt ei mici acolo si se pare ca si acum ca si in trecutul nu prea indepartat cand s-a destramat fosta Cehoslovacia, is vad de treaba si nu fac prea mult tam-tam cu ce se intampla la ei si ce e fantastic, din cate vad eu, e ca nu fac jocul nimanui.
Stati si reflectati un pic! Ati auzit ceva despre Cehia in ultimii zece ani? Eu unul nu! Probabil ca sunt si prea departe pentru asta, dar orisicat, la ei e linsite si bine, se pare.

Bravo Cehia!
Sisif is offline   Reply With Quote
Old 10-29-2008, 09:38 PM   #18
need2trip
Avalon Senior Member
 
need2trip's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Arad
Posts: 50
Default Re: Colaps financiar

parcurgand stirile din ultimele zile, s-ar parea ca in Romania criza de abia acum va incepe , si nu din motive obiective, ci introdusa fortat de elita financiara mondiala; astfel, dupa atacul esuat asupra leului, respins cu istetime de BNR (hmmm...nu imi place ca zic asta, dar de data asta astia de la BNR nu au actionat conform "directivelor" Trilateralei unde Isarescu se pare ca e membru, ci din considerente patriotice, asadar un "Felicitari, BNR!" poate s-ar cuveni), ni i-am cam urcat in cap pe astia de la Meryll Linh, Goldman Sachs, FMI, BM, , ca adica ne-am trezit noi sa facem pe oaza de stabilitate in oceanul asta de haos financiar.....si ca un facut, asadar dupa respingerea atacului asupra leului, au inceput sa apara tot felul de studii internationale si rapoarte despre pericolul de a intra in colaps al economiei romanesti, de coborari dramatice de ratinguri ale agentiilor de rating gen Standard and Poor's, etc, de "semnale de alarma" trase de desteptii de la Washington, Wall Street ori Londra, toate pregatind terenul pt atacul si mai marsav la care se vor preta se pare cat de curand. Un articolas curajos si un corolar al acestor masinatiuni in Cotidianul de azi : http://www.cotidianul.ro/standard_lo...est-62531.html
need2trip is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 08:38 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Project Avalon